408887-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Måleriprodukter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västsverige.
Nuts-kod SE23 Västsverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uddevalla kommun genomför en samordnad upphandling av Måleriprodukter och inbjuder er att lämna anbud enligt detta förfrågningsunderlag.
Upphandlingen utförs av Uddevalla kommun och är samordnad/utförs på uppdrag av följande upphandlande myndigheter:
— Uddevalla Hamnterminal organisationsnummer 556064-2745,
— Vänersborgs kommun organisationsnummer 212000-1538,
— Trollhättans stad organisationsnummer 212000-1548.
Upphandlingen avser måleriprodukter såsom målarfärg, tapeter, väv och övrigt material såsom spackel och lösningsmedel samt verktyg för måleri- och tapetseringsarbeten.
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal som kan tillgodose de avropande kommunernas/bolagens löpande behov av måleriprodukter. Behovet avser produkter för de måleriarbeten som utförs av kommunerna/bolagen själva.
Kvalitets- och miljömål:
Måleriprodukterna ska vara av så god kvalitet att målningsarbeten i den mån det är möjligt effektiviseras och underlättas. Produkterna ska ha en hög kvalitet vad avser funktionalitet, resultat och yrkesmässig/hantverksmässig hantering. Avtalet ska innefatta måleriprodukter som kan användas för ”giftfri förskola” och produkter som bidrar till en hållbar utveckling.
Om inte erforderliga medel tillskjutes eller kommunens kostnad för ett kommande avtal överstiger budgeterad nivå kan upphandlingen komma att avbrytas. Detsamma gäller även om det sker väsentliga verksamhets- eller organisationsförändringar som gör att behovet inte kvarstår.
Förfrågningsunderlagets struktur:
Förfrågningsunderlaget består av följande delar:
— Anbudsinbjudan – administrativa föreskrifter,
— Kontroll av leverantörs lämplighet,
— Kravspecifikation,
— Pris,
— Avtalsvillkor,
— Bilaga 1 Materialval tabell 1 Basnivå,
— Bilaga 2 Tabell 2 Egenskaper alternativ 2 CLP,
— Bilaga 3 Kriteriedokument Inomhusmålarfärg (Svanen),
— Bilaga 4 Kriteriedokument Utomhusfärg Kemiska byggprodukter (Svanen),
— Bilaga 5 Kriterier Astma och Allergiförbundet Svalan,
— Bilaga 6 Produktbeskrivning,
— Bilaga 7 Anbudsmall sortimentslista,
— Bilaga 8 Företagsuppgifter ifyllningsbar PDF,
— Under upphandlingen inkomna Frågor samt svar, ev. förtydliganden och/eller kompletteringar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44111400 Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial, 39191100 Tapeter, 44812400 Material för målning och tapetsering, 44831000 Mastix, spackel och kitt
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Avtalstid:
Beräknad avtalstid är 2 år, 1.3.2017 – 28.2.2019 med ensidig rätt för köparen till förlängning i 2 år.
Omfattning/volym:
Uddevalla kommun uppskattar att värdet för denna upphandling beräknas per år vara ca:
700 000 SEK för Uddevalla kommun,
20 000 SEK för Uddevalla Hamnterminal,
100 000 SEK för Vänersborgs kommun och
500 000 SEK för Trollhättans stad.
Kommunen garanterar inga volymer utan beloppen ska endast ses som en vägledning för beräknad omsättning.
Volym som är undantagen och alltså inte ingår i den här upphandlingen är en liten volym produkter som behövs för särskilda bättringsarbeten samt specialprodukter. Måleriprodukter som används inom hantverksavtalet måleritjänster ingår inte heller i den här upphandlingen.
Helt/delat anbud:
Anbud kan lämnas för någon del (kommun) eller på alla delar (kommuner).
Varje del kommer att utvärderas var för sig, tilldelningsbeslut och avtal tecknas för varje kommun. Dock gäller att den som lämnar anbud på delen Uddevalla kommun lämnar även anbud på delen Uddevalla Hamnterminal AB. Det finns endast en anbudsmall att ange pris i (Bilaga 7 Anbudsmall sortimentslista). Avtalsvillkoren gäller för samtliga avtal. Anbudsgivaren ska ange för vilken eller vilka delar i upphandlingen som anbudsgivaren lämnar anbud på.
II.2.2.
Information om optioner