408903-2023 - ResultatSverige-Kiruna: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster
Referensnummer: 2023/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom bygg. Med byggnadstjänster avses byggservice och byggentreprenader såsom ombyggnadsarbeten.Arbetet kommer att utföras i offentliga lokaler såsom äldreboenden, förskolor, skolor, och övriga liknande byggnader och lokaler. Arbetet kommer även att utföras i bostäder med kvarboende hyresgäster.I entreprenaden kommer även ingå samordning av beställarens övriga upphandlade ramavtalsentreprenörer utifrån varje enskilt uppdrags omfattning. Entreprenören ska även som underentreprenör kunna utföra arbeten åt annan av beställaren upphandlad ramavtalsentreprenör. Samma avtalsvillkor och priser ska då gälla.Ramavtalet är uppdelat i två anbudsområden:
Område 1: Kirunabostäders samt Kiruna Näringsfastigheters fastigheter
Område 2: Kiruna kommuns verksamhetslokaler
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom bygg. Med byggnadstjänster avses byggservice och byggentreprenader såsom ombyggnadsarbeten.
Ramavtalet är uppdelat i två anbudsområden:
Objektets läge
Fastigheterna är belägna i:Kiruna C, Jukkasjärvi, Abisko och Riksgränsen.
Område 1: Kirunabostäders samt Kiruna Näringsfastigheters fastigheterOmråde 2: Kiruna kommuns verksamhetslokaler
Beställaren har ett separata ramavtal avseende ett antal yrkeskategorier. Det innebär att detta ramavtal omfattar endast byggnadsarbetare, således finns separata ramavtal för bland annat måleriarbeten.