2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tvättning av UWS behållare
Beskrivning: Uppdraget avser tvättning av underjordiska behållare för avfallshantering, även kallat UWS (underground waste system). Tvättningen ska ske på respektive adress i Lunds kommun där behållarna är uppställda. Lunds renhållningsverk avser att upphandla 800 stycken planerade tvättar per år. Tvätt av varje behållare schemaläggs att utföras 1–3 gånger per år eller kan beställas vid behov. Merparten av tvättar kommer ske under vår och höst.
Intern identifierare: RHA 2024/14
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsutvärdering
Beskrivning: Mervärdesmetoden är en monetär justeringsmodell där anbudspriset justeras i form av monetärt avdrag för varje mervärdeskriterium som anbudsgivaren uppfyller.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Beskrivning: Uppdraget avser tvättning av underjordiska behållare för avfallshantering, även kallat UWS (underground waste system). Tvättningen ska ske på respektive adress i Lunds kommun där behållarna är uppställda. Tvätt av varje behållare schemaläggs att utföras 1–3 gånger per. Enstaka tvätt kan även komma att beställa vid behov. Beställaren avser att beställa cirka 800 tvättar per år, fördelat på de aktuella UWS-behållarna inom kommunen.
Huvudklassificering (cpv): 90918000 Rengöring av avfallsbehållare
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90920000 Sanering av anläggningar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: nej