408924-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Stödtjänster för sjötransport
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marina besättningstjänster och projektuppdrag Kalmar Hamn
Referensnummer: 2023-88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63720000 Stödtjänster för sjötransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar Hamn AB (”Beställare”) har för avsikt att upphandla tjänster som berör Beställarens bogserbåt ”Flik” samt andra hamnrelaterade uppdrag. Tjänsterna berör förskrivna befattningar för framförande av bogserbåt samt därtill kommande tekniska och administrativa uppdrag. Även fortlöpande tjänster inom hamnområdet ingår i denna upphandling, med jour under hela året.
Avtalsformen är av typ Ramavtal med en avtalstid på tre (3) år med rätt till förlängning på ett (1) år. En (1) Entreprenör kommer att ingå avtal med Beställaren.
Upphandlingen sker med inledande anbudsansökan för prekvalificering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63727000 Bogsering och påskjutning av fartyg, 63727100 Bogseringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser flera olika tjänster såsom:
- Kapten, Styrman, Sjöingenjör, Matros, Jungman och Motorman
- Projektledning, nautiskt och teknisk konsultation
- Myndighetskontakter, Byggledning, Projektering och Administration mm
Antalet timme per tjänst varierar under året och kan inte garanteras av Beställaren. Vissa tjänster är förknippade med jour under all dygnets timmar.