40902-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Server, lagring och backup
Referensnummer: RS/210163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 20 MSEK baserat på 2019/2020 års inköpsvolymer.
Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingen omfattar bland annat - en strategisk samarbetspartner (partner) som ska tillhandhålla Servrar, lagring och backup – produkter, tillbehör och produktnäratjänster och konsulttjänster.
· Hårdvara exempelvis:
§ Servrar, tillbehör och produktnära tjänster
§ Lagring och tillbehör
§ Backup och tillbehör
· Mjukvara och support
· Underhållsavtal
· Licenser kopplade till hårdvara
· Konsulttjänster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 48820000 Servrar, 48821000 Nätservrar, 48822000 Datorservrar, 48825000 Webbservrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen