40906-2022 - PlaneringSverige-Halmstad: Fastighetsskötsel
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Outsourcing måltidsservice och FM-service
Referensnummer: SE 2021/00094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstads kommun har för avsikt att utkontraktera 10% av sin verksamhet inom måltidsservice och FM-service på entreprenad. Uppdraget startar med Sofiebergsområdet, 5 %, i ett initialt skede och under avtalstiden utökas med Ranagårdsområdet, 5 %.
De tjänsteområden som innefattas är måltidsservice, lokalvård, vaktmästeri samt inre och yttre fastighetsservice.
Halmstads kommun planerar offentliggöra upphandlingsdokument i mars 2022 och driftsstart beräknas till april 2023. Observera att detta endast är preliminära datum!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521200 Måltidsleveranser, 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen