Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Oxygenkoncentrator – Stationär och Portabel.
Referensnummer: RS 2017-02863
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder Er att lämna anbud avseende Oxygenkoncentratorer Portabla/Stationära i olika produktgrupper för vuxna och barn inklusive tillbehör och reservdelar samt tillbehör och reservdelar för befintlig utrustning inom VGR. Det beräknade värdet för aktuella artiklar/produkter uppgår till cirka 2 MSEK per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning, 33157200 Syrgasutrustning, 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk, 33157810 Utrustning för syrgasbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen