2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal föryngrings- och exploateringsavverkningar
Beskrivning: Nyköpings kommun upphandlar avverkningsuppdrag som inkluderar virkesköp. Nyköpings kommun bedriver FCS-certifierat skogsbruk och kommunens ägda skogsinnehav genererar avverkningar om ca 10 000 – 20 000 m3sk årligen i produktionsskog och mer tätortsnära skogar
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102758:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 77200000 Skogstjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231000 Skogsskötsel