409211-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kyrkskolan - Om- och tillbyggnad
Referensnummer: KFA 2014/22-28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekten är Kyrkskolan och Linden vilket är en skola med årskurserna F-6 för ca 225 elever. Skolan är i behov av en om- och tillbyggnad för renovering och för att utökas till att kunna ta emot ca 350 elever. Skolan består av en huvudbyggnad (Hus A), annexet Linden (Hus B) och den inhyrda paviljongen Kastanjen. Huvudbyggnaden är ca 2 100 m2 BTA och byggd 1911 och annexet Linden är ca 1 800 m2 och byggd 1969.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112360 Återställande av mark, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objekten är Kyrkskolan och Linden vilket är en skola med årskurserna F-6 för c:a 225 elever. Skolan är i behov av en om- och tillbyggnad för renovering och för att utökas till att kunna ta emot c:a 350 elever. Skolan består av en huvudbyggnad (Hus A), annexet Linden (Hus B) och den inhyrda paviljongen Kastanjen. Huvudbyggnaden är ca 2 100 m2 BTA och byggd 1911 och annexet Linden är ca 1 800 m2 och byggd 1969.