40925-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster inom hemtjänsten
Referensnummer: 21/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Partille kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Städtjänster inom hemtjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 98513000 Arbetskrafttjänster för hushåll, 98514000 Hemtjänst
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Städtjänster till hemtjänsten
Allmän orientering
Omfattning
Upphandlingen omfattar beviljade insatser för brukare inom kommunens hemtjänst. Det innebär tjänster så som hemstädning och fönsterputs.
Ordinärt boende i Partille kommun innefattar också trygghetsboenden med tillgång till viss service som många äldre efterfrågar. Boendeformen är avsedd för den brukare som klarar sin vardag med hjälp av hemtjänsten men som vill ha närhet till service och ökad möjlighet till social samvaro.I Partille kommun finns 4 stycken trygghetsboende inom kommunal regi: Brattåskärr (Sävedalen) Mosaiken (Björndammen), Forellen (Centrum) och Furulunds trygghetsboende.
Biståndsbeslut ligger till grund för fakturering. Ett biståndsbeslut i Partille kommun är städ 2 rum och kök, 90 minuter, var tredje vecka. Det kan även förekomma avrop på uppdrag som i tid är mindre eller mer än 90 minuter, ersättningen är samma pris per timme som uppdraget i övrigt. Fönsterputs beställs separat, ersättningen är samma pris per timme som uppdraget i övrigt.