409251-2016 - ResultatSverige-Västerås: Drift av dataanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drifts partner.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Syftet med specificerade tjänster och denna upphandling är att säkerställa kapacitet och stabiliteten av Vafabmiljös digitala miljöer, genom ett långsiktigt partnerskap med en extern leverantör. Stabiliteten i miljöerna uppnås dels genom ställda SLA:er men även genom utveckling av processer och rutiner där Vafabmiljös partner är en viktig del i dess uppbyggnad.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72514000 Drift av dataanläggning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.