409291-2026 - Resultat
Sverige – Ingenjörstjänster – Byggledare Mark/VA till STO Anläggning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggledare Mark/VA till STO Anläggning
BeskrivningPå grund av oförutsedd händelse söker vi nu med kort varsel ytterligare en Byggledare Mark & VA till projektenheten STO Anläggning. STO Anläggning ansvarar främst för mark- och anläggningsprojekt, huvudsakligen vid Arlanda, men även vid Bromma och andra regionala flygplatser. Projektenheten ansvarar för att stödja planering av investeringsåtgärder samt driva beslutade projekt från förstudie till produktion och överlämning till förvaltning. Arbetet sker i en miljö med hög komplexitet där projekten ofta berör kritisk infrastruktur för flygtrafik, såsom rullbanor och taxibanor, och där myndighetskrav och säkerhetsaspekter är en naturlig del av vardagen. Samtidigt präglas enheten av ett nära samarbete, hög kompetens och en kultur där lösningsfokus, prestigelöshet och arbetsglädje står i centrum. Enheten utvecklar kontinuerligt en stark och sammansvetsad organisation bestående av både anställda och konsulter. Till denna grupp söker vi nu en byggledare mark/VA. Omfattningen för uppdragen är 50-100% och närvaro på plats på flygplatsen kommer krävas för detta uppdrag. Under produktionsmånaderna (maj-oktober) bör man räkna med full närvaro - närvaro och beläggning före och efter produktion beslutas i dialog. Uppdraget önskas påbörjas omgående och kommer att pågå i 24 månader från startdatum. Beställaren har därefter option på att förlänga uppdraget, med max 12 månader i taget, i ytterligare 24 månader.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131887:Lot:1