409470-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Kafeteriaverksamhet
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kiosk till anstalterna Ystad och Fosie samt häktet Ystad
Referensnummer: 2018-21372
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55330000 Kafeteriaverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar kioskverksamhet till anstalterna Ystad och Fosie samt häktet Ystad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15842000 Choklad och sötsaker, 15982000 Läskedrycker, 15991000 Tobaksvaror, 22210000 Tidningar, 22310000 Vykort, 22410000 Frimärken, 33700000 Hygienartiklar, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen