409507-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedling och tillhörande tjänster
Referensnummer: KS.2022.0095
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Eslövs kommun, kommunledningskontoret inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende Tolkförmedling och tillhörande tolktjänster.
Upphandlingen omfattar förmedling och tillhandahållande av tolktjänster.
Upphandlingen innefattar följande:
Påplatstolkning
Distanstolkning
Akuttolkning
Tolkanvändarutbildning
Kunden avser att teckna ramavtal med en leverantör för att tillgodose Eslövs kommuns behov av tolktjänster. Leverantören ska kunna förmedla språktolkar/tolktjänster dygnet runt årets alla dagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
• Påplatstolkning
• Distanstolkning
• Akuttolkning
• Tolkanvändarutbildning
De förvaltningar som står för det största behovet av tolktjänster är vård - och omsorgsförvaltningen och barn - och utbildningsförvaltningen. Socialtjänsten i Eslövs kommun är organisatoriskt uppdelad mellan angivna förvaltningar.
Kunden kommer att utse kontaktpersoner inom organisationen som ansvarar för att:
Samordna Kundens beställare internt inom respektive enhet/avdelning
Informera beställarna om leverantör/avtal och vad som krävs för att kunna beställa tolktjänster
Säkerställa att chefer känner till att nya medarbetare måste genomgå tolkanvändarutbildning för att få beställa tolktjänster
Uppskattad volym baserad på tidigare normalår
Kunden beställer årligen cirka 2500 tolkuppdrag. Fördelningen mellan påplatstolk och distanstolk är ca 50/50, i dessa siffor ingår akuttolkning. De fem vanligaste språken är:
Arabiska
Dari
Somaliska
Albanska
Tigrinya
Eslövs kommun uppskattar att tjänsterna som omfattas av ramavtalet uppgår till maximalt 3200000 SEK. Detta utgör ramavtalets takvolym.
Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen upphör avtalet att gälla.
Den angivna uppskattade volymen ska ses som ett riktmärke och lämnar ingen garanti för angiven volym eller språk. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig till att leverera det faktiska behovet.
Om tolkning finns att tillgå i den egna organisationen kan Kunden använda den om så är lämpligt.
Kunden kommer att avropa tjänster succesivt under avtalsperioden.