409518-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urologiskt förbrukningsmaterial
Referensnummer: VF2018-0006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Katetrar, urinpåsar, m.m.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2018-0006 Urologiskt förbrukningsmaterial
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande material: Några exempel på produkter är katetrar, urinpåsar, urindroppsamlare, kateteringsset, fixering och hållare för urinpåsar, urimetrar, hjälpmedel för inkontinens.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till 61 700 000 SEK.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.1.2020
Avtalets beräknade slutdatum: 31.12.2022
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st förlängningsoptioner à 12 månader.
Sörmlands HJM-verksamhet har avtalsstart 1.2.2020
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141200 Katetrar, 33141240 Katetertillbehör, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33141621 Inkontinensset
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Katetrar, urinpåsar, mm
Dock kan inga volymer garanteras. En hel del nya behov har uppkommit vilket innebär att vi inte kan förutsäga rätt förbrukning eller varuvärde. Den ekonomiska beräkningen för nytillkomne Sörmlands HJM-verksamhet saknas och anledningen till detta är sent klartecken om deltagande den 2018-09-16. Detta innebär att det urologiska förbrukningsmaterialsavtalet inte är inberäknad med Sörmlands förskrivarstistik eller den ekonomin för detta.
För att förtydliga om distributionen av produkterna så har Sörmlands HJM-verksamhet ett distributionsavtal och Sörmland har ett annat.
Avtalet urologiskt material är ett av Varuförsörjningens miljöavtal vilket innebär att vi strävar för att minska miljöpåverkan gällande kemikalier, fossila råvaror, klimatpåverkan. Drömmen om fler PVC fria material till detta avtal finns.
Vi har en hög ambition att ge patienten/brukaren bra produkter så att exempelvis produkten inte innehåller cancerogent material eller skapar reproduktionstoxiska reaktioner mot slemhinnan. Av denna anledning begär Varuförsörjningen in verifikat/intyg på katetrarnas och dess vätskas produktinnehåll för områden:
1.4.1.2.1. Hälsofarliga ämnen
1.4.1.2.6. Allergifarliga ämnen
1.4.1.2.7. Miljöfarliga ämnen
1.4.1.2.8. Antimikrobiella ämnen
1.4.1.2.9. Plast i produkten
1.4.1.2.10 Cancerogena, mutagena och reproduktionstoxiska
1.4.1.2.12 Ämnen upptagna i ECHA kandidatförteckning
Vi beklagar anbudsgivarna för detta extra arbete, vid anbudsförfarandet, och intygen kan kanske ta er längre tid att få fram. Av detta extra arbetet kan verifikationerna insändas av er senast den 19.5.2019. Detta datum är valt så att intygen inkommer Varuförsörjningen före tilldelningen.
Med dessa höga miljömål behöver vi även ha en pragmatisk inställning till miljöambitionerna. Vissa produkter klarar inte kraven (de vet vi) och undantag kommer göras. Det kan finnas svårigheter att få fram alternativ, så vissa undantag kommer att nedtecknas längre fram i dokumentet.
Varuförsörjningens ambition är att denna upphandlingen (nr1) har hög miljöambition, för att troligen göra omtag med sänkta krav efter de produkter som ändock behövs till vården.
Upphandlingens totala värde för hela avtalsperioden inkl. option om förlängd avtalstid uppskattas till 246 800 000 kr