See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn Hyperspektral VNIR-kamera
Beskrivning: FOI använder hyperspektral avbildning för att mäta spektral reflektans, vilket utgör ett slags fingeravtryck för olika materialytor. En central tillämpning är att utvärdera och förbättra signaturanpassning av militär materiel så att denna bättre smälter in i omgivande miljö. För detta krävs mätningar över i princip hela det reflekterande optiska spektrumet. FOI har en upphandlad befintliga hyperspektral SWIR-kamera som täcker våglängdsintervallet 960-2500 nm. Den nya kameran, hyperspektral VNIR-kamera, ska komplettera systemet genom att täcka intervallet 400-960 nm. Tillsammans ger systemen en sammanhängande spektral täckning mellan 400 och 2500 nm, vilket motsvarar det reflekterande optiska spektrumet exklusive UV-området. Detta är särskilt viktigt eftersom vegetation, genom klorofyll, uppvisar karakteristiska spektrala egenskaper inom NIR-området där FOI idag saknar fullgod täckning. Den efterfrågade kameran måste vara fullt kompatibel med befintligt system. Kamerorna ska kunna monteras på samma vridsteg, anslutas till samma specialbyggda dator och styras via samma mjukvara. De insamlade datamängderna ska ha identiskt format och exakt matchande synfält, vilket möjliggör pixel-till-pixel-anpassning och sammanslagning av bilder till en gemensam bild med full spektral täckning. FOI har redan investerat betydande resurser i tillbehör, utvecklat egen analysmjukvara och arbetsrutiner kopplade till det befintliga systemet. Den nya kameran möjliggör återanvändning av befintlig kringutrustning och befintliga analysverktyg utan behov av omfattande nyutveckling eller anpassning. Om utrustning från annan leverantör skulle införskaffas skulle detta innebära att två separata system behöver användas parallellt. Ett sådant upplägg skulle medföra oproportionerliga integrationskostnader, risk för driftstörningar och behov av omfattande tekniska anpassningar. Det skulle även innebära ökade operativa kostnader genom behov av ytterligare utrustning, extra personalresurser och ytterligare transportkapacitet vid fältmätningar. Ett integrerat och kompletterande system möjliggör däremot att hela mätkedjan kan hanteras av en person med ett gemensamt stativ, vridsteg, dator och mjukvara. Detta ger betydande praktiska och ekonomiska fördelar samt säkerställer bibehållen datakvalitet och effektivitet i verksamheten. Motivering till varför upphandlingen inte annonseras: Mot bakgrund av ovanstående bedömer FOI att Norsk Elektro Optikk AS, NO 939377409, av tekniska skäl och på grund av kraven på kompatibilitet med befintligt system, kan leverera den efterfrågade kameralösningen som uppfyller verksamhetens krav. Således bedöms det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens. Efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering i enlighet med 6 kap. 14§ p. 2 LOU och meddelande om frivillig förhandsinsyn, har FOI för avsikt att ingå avtal med Norsk Elektro Optikk AS, NO 939377409 avseende ovan nämnd kamera. Totalförsvarets Forskningsinstitut (FOI) 202100-5182, annonserar, i enlighet med 10 kap. 5 § lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), ett meddelande om frivillig förhandsinsyn i syfte att säkerställa att ingen annan leverantör än Norsk Elektro Optikk AS, NO 939377409 kan tillhandahålla den efterfrågade kameralösningen. Innan avtal tecknas tillämpas avtalsspärr till och med 2026-06-22.
Intern identifierare: FOI-2026-1019
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32333200 Videokameror
Ytterligare klassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38651000 Kameror
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000