Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OVK kontroller
Referensnummer: 19/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att enligt fasta priser utföra OVK kontroll på beställarens samtliga anläggningar. Inget åtgärdande av eventuella fel ingår i uppdraget.
För uppdraget gäller Boverkets senaste upplaga av ”Regelsamling för funktionskontroll av ventilationssystem, OVK”. Kontrollen ska utföras av behörig personal med relevant utbildning för OVK kontroller enligt SS-EN 16211:2005 och med erfarenhet och kunskap för uppdraget. Upphandlingen omfattar även Ängelholmshem och Ängelholms kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För uppdraget gäller Boverkets senaste upplaga av ”Regelsamling för funktionskontroll av ventilationssystem, OVK”. Kontrollen ska utföras av behörig per-sonal med relevant utbildning för OVK kontroller enligt SS-EN 16211:2005 och med erfarenhet och kunskap för uppdraget. Upphandlingen omfattar även Ängelholmshem och Ängelholms kommun.