409631-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utvecklingskompetens inom Symantec Servicedesk och Management.
Referensnummer: UH-2017-285
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter inbjuder, i samverkan med Linköpings kommun, till anbudsgivning avseende konsulttjänster inom området Symantec Servicedesk, där ramavtalets omfattning uppskattas till omkring 500 konsulttimmar per år. Uppdraget kräver hög kompetens inom Symantec ServiceDesk, Symantec Management Platform och Symantec Workflow. Leverantören ska utföra både helhetsåtaganden och leverera specificerad funktionalitet.
Upphandlingscenter har som målsättning att underlätta och göra det enkelt för alla företag att lämna anbud på offentliga upphandlingar. Anbudsgivning samt bevakning av nuvarande och kommande upphandlingar är alla delar av en kostnadsfri tjänst som erhålls via Upphandlingscenters upphandlingsverktyg e-Avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen