409641-2020 - ResultatSverige-Borås: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: 20/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekt och omfattning
RISE kommer genom denna upphandling att sluta ramavtal med en samarbetspartners som har processer för hållbara grafiska produktioner både när det gäller tryckprocesser, materialval, transporter och återvinning.
Upphandlingen omfattar följande tjänster:
Kontorstryck
Broschyrer
Foldrar
Posters/affischer
Utställningsmaterial (exempel roll-ups)
Års- och hållbarhetsredovisning
RISE är finns på ca 30 orter runt om i landet med huvudkontor i Göteborg.
Avrop av efterfrågade tjänster kan komma att göras både ute i de fem (5) divisionerna med placering runt om i landet och av de koncerngemensamma funktionerna, med huvudsaklig placering i Borås, Stockholm/Kista och Göteborg.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen