409715-2023 - ResultatSverige-Vänersborg: Programvara för särskild industri
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotlab Management System 2023
Referensnummer: RS 2023-01391
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
System för hantering av radiofarmaka inom nukleärmedicinska Hotlab.
Inom VGR (Västra Götalandsregionen) finns fyra förvaltningar som bedriver verksamhet inom nuklearmedicin. Geografiskt bedrivs denna verksamhet på sju olika sjukhustomter: Samtliga sju sjukhustomter har ett eget Hotlab där radioaktiva läkemedel bereds dagligen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48219300 Programvara för administration, 48814400 Informationssystem för klinik, 72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen