40979-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Project manager (WACCA)
Referensnummer: 2022/139/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI efterfrågar en (1) konsult vilken ska vara lokal projektledare för ett större twinningprojekt med SMHIs systerorganisationer i Etiopien. Syftet med projektet är att utveckla den nationella klimat- och vatteninformationstjänsten. Omfattningen uppskattas till cirka 30% av en heltidstjänst.
Projektet är inne i en avslutande fas efter fyra års genomförande. Med anledning av Covid-19 pandemin har projekttiden blivit förlängd och aktiviteterna ska enligt nuvarande plan vara klara vid årsskiftet 2022/2023. Efter avslut av projektaktiviteter ska en extern revision samt slutrapportering av projektet genomföras innan halvårsskiftet 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SMHI efterfrågar en konsult vilken ska vara lokal projektledare för ett större twinningprojekt med SMHIs systerorganisationer i Etiopien. Syftet med projektet är att utveckla den nationella klimat- och vatteninformationstjänsten.
Bakgrund och mål med upphandlingen
Projektet kräver ett nära samarbete med SMHIs partnerorganisationer i Etiopien. Utmaningen består i att utifrån den komplicerade biståndskontexten förstå behovsbilden och kunna omsätta kravbilden i praktiken. Arbetet bygger på att knyta kontakter och förvalta befintliga kundrelationer.
Konsulten ska arbeta med att avsluta projektet inklusive aktivt deltagande i den externa revisionen samt slutrapportering till Sida. Under den sista projekttiden ska konsulten även administrera den lokala tullhanteringen av återstående investeringar som skickats från Sverige till Etiopien. Det innebär vidare också att konsulten ska delta i dialoger och relationsskapande för att lägga grunden till ett anbud och ansökan hos Sida för en andra fas av projektet samt eventuellt arbeta med fas 2.
Huvudansvarig projektledare är SMHI personal stationerad i Sverige vilket kräver god samarbetsförmåga och flexibilitet hos konsulten. SMHIs uppdrag är finansierat av Sida och det kräver förmåga hos konsulten att förankra uppdrag hos Sida och formulera projekt/programansökningar samt att avrapportera till Sida.