409983-2016 - PlaneringSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av två (2) SAP Basis konsulttjänster.
Referensnummer: 15FMV7371
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av två (2) SAP Basis konsulttjänster enligt närmare beskrivning nedan. Respektive konsulttjänst skall utföras av en (1) konsult och får ej delas upp på flera konsulter arbetandes deltid.
Konsulttjänsternas omfattning uppskattas till heltid. Avtalet är giltigt från och med den tidpunkt då avtalet undertecknats av båda parter och fram till och med 31.12.2018, med möjlighet till optionsförlängning om ett (1) år till och med längst 31.12.2019. Tjänstebehovet under avtalsperioden är en grov uppskattning. Någon volym kan således inte garanteras.
Arbetsorten för tjänsterna är Arboga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har behov av två (2) SAP Basis konsulttjänster.