409993-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Bygg- och anläggningsarbeten: universitetsbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillbyggnad campus - universitetssjukhuset örebro, totalentreprenad i partnering
Referensnummer: 19RS6871
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214400 Bygg- och anläggningsarbeten: universitetsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastigheten ska byggas till i sex våningar inkl. källarvåning och ett antal anpassningar ska ske i befintliga lokalytor. Till- och ombyggnad omfattar bl.a. hörsal, lärosalar, basgruppsrum, kontor, lab, kommunikationstråk, restaurang, godsmottagning.
Upphandlingen sker som en totalentreprenad i partnering.
Entreprenaden sker på Region Örebro läns fastighet med Region Örebro län som byggherre. Upphandlande myndighet är Örebro universitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen