409994-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Byggnation av låg- och mellanstadieskola
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tallbackens skola Etapp 3 Totalentreprenad
Referensnummer: 8374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av ca 3 053 m2 grundskola åk 4 - 6, samt särskola.
Behandlad tomtarea ca 9 100 m2.
Tallbackens skola blir en egen skolenhet.
Syftet med projektet är att tillgodose behoven av platser i grundskolan inom Strömsbro/Stigslunds skolområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen