2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenör prefabricerad stomme till Nya Rosenlundsbadet
Beskrivning: Ansökningsinbjudan avseende entreprenör för prefabricerad stomme.
Intern identifierare: 24/156
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Förfarandet innebär att upphandlingen sker i två steg. I första steget ansöker entreprenörer om att delta i upphandlingen genom att lämna in en ansökan. I det andra steget (som det här förfrågningsunderlaget avser) bjuds kvalificerade ansökande in till att lämna anbud i upphandlingen. Förhandling B kan komma att förhandla med de anbudsgivare som uppfyller ställda krav i underlaget. I förhandling kan anbud eller förfrågningsunderlaget anpassas för att på bästa sätt optimera kostnad och kvalitet. Följande delar av ett anbud kan förhandlas: • Anbudsgivarens föreslagna lösningar • Genomförandebeskrivning • Av anbudsgivaren lämnade priser En ev. förhandling genomförs i successiva steg innan anbudsgivarna ombeds att lämna in ett slutgiltigt anbud. Förhandling kommer att ske fysiskt eller via video och på tider som utses av B. B ansvarar för att föra protokoll vid förhandlingarna. B avgör när förhandlingarna avslutas. Förhandlingsresultatet påverkar prövningen och utvärderingen av anbud. Notera att anbud kan även komma att antas utan förhandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster, Varor
Huvudklassificering (cpv): 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45223820 Prefabricerade delar och komponenter, 45223821 Prefabricerade element, 45262311 Uppförande av betongstommar, 45262400 Uppförande av stålkonstruktioner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Varor
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option 3 omfattar byte från plattbärlag till annan prefabricerad lösning exempelvis HDF. Avser byte om 3189 kvm bjälklag.