2. Förfarande
Förfarande
Titel: Båttjänster för SAMBAH II i Sverige
Beskrivning: Uppdraget innebär att data ska samlas in med hjälp av tumlarklickdetektorer i stora delar av Östersjön från juli 2024 till juni 2025, med fältarbete för utsättning och upptag av utrustning från 15 maj 2024 till och med 15 oktober 2025. Till detta behöver NRM en båt som uppfyller ställda krav och förordningar inklusive besättningsmän. Mer exakt beskrivning framgår i avsnitt 3 Krav på tjänsten/utförandet.
Intern identifierare: 170-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60653000 Uthyrning av båtar med besättning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000