See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för Installation och Service av mobila Inomhusnät
Beskrivning: Locum äger eller förvaltar inomhusnät för mobiltelefoni och Rakel inom flertalet av sina fastigheter där det bedrivs vård-, vårdrelaterad- eller annan verksamhet. Inomhusnätet är avsett för förmedling av signaler av mobiltelefoni och Rakel i ett gemensamt nät. Inomhusnätet är idag bärare för mobiltelefoni, mobildata (för surf) samt MSB:s radiokommunikationssystem Rakel. För att kunna erbjuda Region Stockholms hyresgäster ändamålsenliga lokaler med rätt funktion för deras verksamhet, krävs service- och installationsarbeten av inomhusnät. Upphandlingen omfattar tecknande av ramavtal för installation och service av inomhusnät för mobiltelefoni och Rakelkommunikation. Upphandlingen omfattar även jourberedskap och jourutryckning avseende servicearbete. Upphandlingen är indelad i två (2) serviceområden (anbudsområden) enligt nedan: • Serviceområde 1 - Serviceområde Norr Service- och installationsarbeten (serviceentreprenader) • Serviceområde 2 - Serviceområde Söder Service- och installationsarbeten (serviceentreprenader)
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Service- och installation Norra
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97974:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45316200 Installation av signalutrustning, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32552000 Elektrisk utrustning för ledningstelefoni eller ledningstelegrafi, 45312330 Installation av radioantenner, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 50331000 Reparation och underhåll av telekommunikationslinjer, 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur, 50334400 Underhåll av kommunikationssystem, 32418000 Radionät
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Service- och installation Södra
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97974:Lot:2