41013-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Film- och videotjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för strömmande film
Referensnummer: 012/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar nyttjanderätt av tjänst för strömmande film till Kulturförvaltningen. Tjänsten omfattar både strömmande av kort- och långfilm. Kulturförvaltningen avser att successivt starta upp tjänsten och kommer att börja med film för barn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92120000 Film- eller videodistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen