410133-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 18/82
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus upphandlar ramavtal för flertalet tekniska konsulttjänster som är uppdelade i olika kategorier. Kategorierna är i sin tur uppdelade i olika geografiska områden, där varje kombination av kategori och geografi upphandlas separat. Målet med ramavtalen är att de ska användas både i små och stora byggprojekt samt i den löpande fastighetsförvaltningen.
Kategorierna är: BIM-samordning; Fuktsakkunnig; Geoteknik; Glas och fasader; Inomhusmiljöutredning; Lås och säkerhet; Miljöinventering; Riskhantering; Tillgänglighet samt hissar, lyftbord, portar och rulltrappor.
Geografiska områden är: Göteborg/Skövde/Borås, Karlstad/Örebro, Luleå, Malmö/Lund/Alnarp/Kristianstad, Norrköping/Linköping, Stockholm, Umeå samt Uppsala/Gävle.
För mer info hänvisas till upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71335000 Tekniska undersökningar, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kategorierna är: BIM-samordning; Fuktsakkunnig; Geoteknik; Glas och fasader; Inomhusmiljöutredning; Lås och säkerhet; Miljöinventering; Riskhantering; Tillgänglighet samt hissar, lyftbord, portar & rulltrappor.
Geografiska områden framgår av namnen på anbudsformulären och i Anbudsinbjudan. Anbudsformulären består av en obligatorisk generell del samt valbara delar utefter kombinationer av kategorier och geografiska områden.