Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Växtinredning
Referensnummer: 2-4959/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet, nedan kallat KI, inbjuder er härmed att lämna anbud avseende ramavtal (nedan kallat avtal) för Växtinredning (hyra och köp av större växter i kruka, skötsel, växtväggar, växtmöbler, växttavlor andra växtkomposition).
Tecknande Avtal kommer att kunna användas av KI:s samtliga institutioner och enheter, i förutsättningen kallade avropare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03121000 Trädgårdsväxter, 03121100 Levande växter, lökar, rötter, skott och sticklingar, 03121200 Snittblommor, 03451000 Växter, 39290000 Diverse inredning, 39293200 Konstgjorda blommor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstid
Avtalet träder i kraft när det undertecknats av båda parter och gäller i två (2) år. KI har rätt att förlänga avtalet två (2) gånger á ett (1) år för en maximal avtalstid om fyra (4) år. Exakta datum fastställs inför avtalstecknandet.
KI beslutar ensidigt om förlängning ska ske.