410237-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Instrumenterings- och styrsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och tjänster för styr och övervakningssystem.
Referensnummer: SR1605
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31682210 Instrumenterings- och styrsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio upphandlar support och tjänster för styr och övervakningssystem.
Upphandlat ramavtal skall ge Sveriges Radio möjlighet att avropa tjänster avseende felavhjälpning både fjärrledes och på plats, samt möjliggöra för Sveriges Radio:
— att kunna köpa hårdvara ur hela sortimentet knutet till 800xA med tillhörande insticksmoduler,
— att köpa de licenser som är knuta till hela systemet, 800xA,
— att kunna köpa konsulttjänster vid driftstörningar,
— att kunna köpa konsulttjänster avseende utveckling av systemet 800xA.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72100000 Rådgivning för maskinvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen