410252-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Undersöknings- och säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänst Informationssäkerhet och dataskydd
Referensnummer: 202308
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsultstöd inom informationssäkerhet och dataskydd på SVT:s säkerhetsavdelning. Uppdraget innebär bland annat att stödja pågående projekt och upphandlingar samt utveckling och förvaltning av SVT:s ledningssystem för informationssäkerhet (LIS). Även informations-säkerhetsklassningar och dokumentera riskanalyser samt ge verksamheten råd gällande säker informationshantering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72300000 Datatjänster, 72610000 Datastöd, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen