410285-2017 - ResultatSverige-Helsingborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital partner för nytt kundgränssnitt.
Referensnummer: 17/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar digitala tjänster för ett nytt kundgränssnitt för Öresundskraft Marknad AB (org. nr. 556519-7679).
Uppdraget består i att genomföra och leverera en transformation av Öresundskrafts digitala kundgränssnitt med webb som nav. Öresundskraft söker en strategisk och innovativ digital partner för uppdraget inklusive strategi, konceptualisering, design, utveckling och implementation. Därefter ska lösningen supporteras, förvaltas, utvärderas, optimeras och kontinuerligt vidareutvecklas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72250000 System- och stödtjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar digitala tjänster för ett nytt kundgränssnitt för Öresundskraft.