Huvudsaklig CPV-kod 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Östersundshems ambition är att under en fyraårsperiod bygga 1 050 nya bostäder i Östersund med upplåtelseformen hyresrätt men även bostadsrätter och äganderätt kan förekomma. Upphandlingen avser nyproduktion av bostäder via samverkansformen strategisk partnering. Produktionen planeras fördelas på ett antal kontrakt. Upphandlingen omfattar Östersundshem med tillhörande dotterbolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen