See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Företagshälsovård
Beskrivning: Örnsköldsviks kommun bjuder in leverantörer att lämna anbud på offentlig upphandling av ramavtal gällande företagshälsa-tjänster. Beställaren vill ha en aktör inom företagshälsa som kan leverera ett brett utbud av tjänster, med personal som har gemensam syn på vad modern företagshälsa innebär. Beställaren arbetar utifrån ett hälsofrämjande perspektiv i arbetsmiljöarbetet. Med hälsofrämjande menar vi den process som ger människor möjlighet att öka kontrollen över sin hälsa och främja den. Därför ska flera av företagshälsans insatser ha ett tydligt hälsofrämjande fokus. Företagshälsan ska också stötta arbetsgivaren i arbetsmiljöarbetet, viket innebär ett tidigt arbete med att kartlägga risker, förebygga sjukskrivningar samt en effektiv arbetslivsinriktad rehabilitering och arbetsanpassning. Här har cheferna en särskilt viktig roll och leverantören ska stötta dem i detta. Företagshälsa, leverans av tjänster till Örnsköldsviks kommuns förvaltningar och kommunala bolag med ca 5.600 anställda enligt avtal för successivt uttag under avtalstiden. Observera! Under perioden 2026-06-24 - 2026-08-03 kan frågor ställas men kommer inte att besvaras förrän tidigast 2026-08-04.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85147000 Företagshälsovård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106873:Lot:1