41038-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SISJÖDAL – NYBYGGNAD AV BOSTÄDER
Referensnummer: 0130/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnation av 128 lägenheter enligt följande:
Lamellhus i fem våningar med underliggande källare och garage.
3 punkthus i fyra våningar samt 1 punkthus i sex våningar med underliggande källare.
Plats: Sisjöbäckens Väg, Sisjön/Västra Frölunda, Göteborg
Status: Ansökt om bygglov.
Byggherre: Framtiden Byggutveckling AB
Projektchef: Edward Berndtsson