41040-2024 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korstorp
Referensnummer: UH-2023-96
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser nybyggnation av kopplingsstation 130kV på ny mark. Station vilken ansluts mot 4st 130kV ledningar. Linjeanslutningar kommer ske i två etapper.
I stort ska station bestå av tio (10) dubbelbrytarfack 130kV, Två (2) Samlingsskenor två (2) samlingsskenefack, en stationsbyggnad, ett reservkraftaggregat samt en nätstation. I stationsbyggnaden installeras all kontroll- och reläskyddssystem för en komplett anläggning.
Den nya stationsplatsen ligger ca 2km öster om Mariestad. Fastigheten tillhandahålls delvis skogsröjd av Beställaren. Ytterligare skogsröjning kommer att krävas och skall ingå i entreprenaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315300 Anläggningar för elförsörjning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Linjeanslutningar kommer ske i två etapper.