410471-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Arbetsmiljösamordnare Stockholm Hamnar.
Referensnummer: UH-2016-667
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hamnen avser teckna avtal med ett konsultbolag – specialiserade på byggprojektledning/projektering m.m. – som erbjuder arbetsmiljösamordnare. Avtalet kommer att vara ett ramavtal där hamnen gör beställningar genom avrop för varje enskilt fall. Omfattningen går inte att garantera utan detta styrs helt och hållet av behovet inom olika projekt.
Den största insatsen kommer framförallt ske i projektet Stockholm Norvik Hamn. För att effektivisera arbetena med konsultens insatser kan det ibland krävas 2 personer som ska fördela arbetsinsatserna då det kan vara flera projekt som är i behov av stöd samtidigt. Under en stor del av projektet Stockholm Norvik Hamn kommer minst 50 % av en heltidstjänst krävas av arbetsmiljösamordnare.
Arbetsspråket är svenska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen