410471-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultmäklare för managementkonsulttjänster
Referensnummer: UH-2023-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
SKR önskar erhålla en kompetent och pålitlig ramavtalspart av konsultförmedlingstjänster för beställning av konsulter inom management. Anbudsgivare förväntas ha ett stort och brett förmedlingsnätverk som med kort varsel kan få fram efterfrågad kompetens, även sådan som framkommer mer sällan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79420000 Managementtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SKR har ett kontinuerligt behov av konsulter; ofta med kort framförhållning. Beställarbakgrund varierar från chefer och HR med rekryteringsvana till mer oerfarna beställare. Leverans förväntas ske i nära samverkan med SKR. Stor vikt läggs vid förmågan till samarbete, vilket är en förutsättning för att snabbt och smidigt kunna lösa SKR:s varierande behov inom management- och organisationskonsulttjänster.
SKR beräknar att omsätta ca 10 MSEK på konsulttjänster per år, men det faktiska nyttjandet kan komma att variera från denna beräkning.
SKR lämnar ca 10 förfrågningar per månad men kan variera i antal per månad beroende på efterfrågan.