410524-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal Strategisk Partnering nyproduktion Östersundshem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östersund.
Nuts-kod SE322 Jämtlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Östersundshems ambition är att under en fyraårsperiod bygga 1050 nya bostäder i Östersund med upplåtelseformen hyresrätt men även bostadsrätter och äganderätt kan förekomma.
Upphandlingen avser nyproduktion av bostäder via samverkansformen strategisk partnering.
Produktionen planeras fördelas på ett antal kontrakt.
Upphandlingen omfattar Östersundshem med tillhörande dotterbolag.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45211300 Byggnation av bostäder, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner