410538-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Marksanering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Svärtträskgruvan_Entreprenad C_Sluttäckning av norra dagbrottet.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Svärtträskgruvan, Storumans kommun.
Nuts-kod SE331 Västerbottens län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar att genomföra en kvalificerad täckning av gråbergsfyllning i norra dagbrottet vid Svärtträskgruvan.
Sluttäckningen omfattar en yta på ca 5 ha och är uppbyggd av geomembran i polyeten, blandning av stenmjöl och grönlutslam, morän samt ett dränskikt av bergkross. Svärtträskgruvan ligger i Storumans kommun, öster om väg E45 i höjd med samhället Gunnarberg. Under verksamhetstiden bröts omkring 150 000 ton zinkmineralisering. Samtliga bolag som bedrivit gruvverksamhet vid Svärtträsk har gått i konkurs. På området finns ett dagbrott som under 2016 har återfyllts med vittrande gråberg som tidigare legat i upplag på området.
För denna anbudsprocess använder sig inköparen av Mercell Sourcing Service. För att meddela ditt intresse samt att få tillgång till samtliga dokument, klicka på nedanstående länk eller kopiera den och klistra in i din webbläsare: http://permalink.mercell.com/62931842.aspx
Följ därefter instruktionerna på webbsidan.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45112340 Marksanering, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45222100 Byggnation av avfallsanläggning, 90722200 Miljösanering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppskattat värde, exkl. moms: 18 000 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej