410588-2018 - ResultatSverige-Svedala: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts på grund av särskilda skäl
Referensnummer: UH-2018-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar samtliga persontransporter med taxi /specialfordon, turbundna resor samt eventuellt tillkommande extrainsatta resor, (med utgångspunkt från skollagens 10 Kap § 32 samt Kap 11 § 31 och Kap 18 §30) av barn från och med förskoleåldern till och med gymnasiet och vuxna. Olika funktionshinder kan förekomma hos resenärerna. Vanligt förekommande funktionsnedsättningar är demens, autism, hjärnskada, synskada, hörselskada och utvecklingsstörning. Förändringar av antal skolor och skjutsar ska kunna göras utan inverkan på det ekonomiska innehållet i ingånget avtal. Det ska vara en leverantör för alla resor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen