410715-2016 - ResultatSverige-Helsingborg: Larmsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlarm Helsinborg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Hyra
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar personlarmsenheter för användning av Helsingborgs stads personal.
Personlarm definition:
Med personlarm avser vi en mobil larmenhet som personalen kan bära med dig. Genom en knapptryckning sänds larm till larmmottagaren för åtgärd enligt överenskommelse.
Larmmottagare – SOS Alarm är stadens larmmottagare.
Avtalsstart är planerad till 1.12.2016.
Avtalet gäller i 2 år efter avtalsstart och kan därefter förlängas ytterligare totalt 2 år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35121700 Larmsystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.