41075-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av teknisk lösning för Ineras Video- och distansmötetstjänst 2021
Referensnummer: 2021070005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inera avser upphandla en teknisk lösning som ska utgöra grunden i Ineras Video- och distansmötestjänst, som används av regioner och vissa privata vårdgivare.
Syftet med Ineras Video- och distansmötestjänst är att på ett kostnadseffektivt sätt stödja anslutna organisationers möjligheter att mötas över geografiska och organisatoriska gränser och därmed underlätta samarbeten dem emellan. Tjänsten bidrar även till att öka möjligheten för vårdgivare att ge lika vård till alla, oberoende av geografisk placering.
Video- och distansmötestjänst består av två delar; Infrastrukturtjänsten och Mötestjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72100000 Rådgivning för maskinvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72240000 Systemanalys och programmering, 72400000 Internettjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Infrastrukturtjänsten riktar sig främst till organisationer som arbetar inom den högspecialiserade sjukvården och gör det möjligt för dessa att på ett enkelt och funktionellt sätt ha videomöten med varandra över Ineras infrastrukturtjänst Sjunet. Genom att ansluta sin lokala videoutrustning till videoinfrastrukturen, kan de enkelt komma i kontakt med varandra och ha möten med hög kvalitet och hög tillgänglighet. Genom en säker koppling till internet kan även andra parter bjudas in över internet.
Mötestjänsten är en nationell mötestjänst vilken möjliggör videomöten med flera olika organisationer vid ett och samma tillfälle. Mötestjänsten är ett komplement till Infrastrukturtjänsten. Infrastrukturtjänsten behövs för att videosystem ska kunna ringa upp varandra och Mötestjänsten bidrar med möjligheten för fler system att prata med varandra samtidigt.