Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läromedel
Referensnummer: 651/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar material för undervisning såsom tryckta läroböcker, digitala läromedel och annan pedagogiskt material för förskola, grundskola, grundsärskola, gymnasieskola, gymnasiesärskola, kommunal vuxenutbildning samt särskild utbildning för vuxna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 43 033 525,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22110000 Tryckta böcker, 22111000 Skolböcker, 22112000 Textböcker, 39162100 Undervisningsutrustning, 39162110 Undervisningsmaterial, 80000000 Undervisning och utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen