410878-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BLS Karlskrona, Byggnad 02-46, Ny byggnad.
Referensnummer: 17/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Blekingesjukhuset Karlskrona. Ny byggnad. Bruttoarea ca 12 100 m².
Följande verksamheter finns i byggnaden:
Obduktion. Njurmottagning. Dialys. Bröstmottagning. Mammografi. Patologi. Cytologi. Mikrobiologi. Smittskydd. Vårdhygien och Utbildningslokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45343000 Installation av brandskydd, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen