410920-2022 - ResultatSverige-Boden: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter 2022 - Byggledare Hus
Referensnummer: SBN 2022/154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Tekniska konsulter Byggledare Hus inom Bodens kommun.
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer med rangordning med annan fördelningsnyckel av innebörd att 1:an tilldelas ca 50 %, 2:an ca 30 % och 3:an ca 20 % av avropen. Den procentuella fördelningen sker utifrån det totala värdet i kronor under hela avtalstiden.
Mindre avvikelser kan förekomma och ska inte räknas såsom avtalsbrott.
Placeringsorten är Boden med utgångspunkt Stadshuset i Boden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen