41097-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Laboratorieartiklar 2025 SLL410
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLaboratorieartiklar 2025 SLL410
BeskrivningUpphandling av Laboratorieartiklar som består utav två (2) delområden. Delområde 1 – Laboratoriematerial Delområde 2 – Pipettspestar I denna upphandling kravställs både Nycklad förbrukning och Ej nycklad förbrukning. Utvärdering sker utifrån Bästa förhållande mellan pris och kvalitet och Pris.
Intern identifierareFSN 2024-0042
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33192500 Provrör, 38437000 Pipetter för laboratorier och tillbehör, 38437110 Pipettspetsar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000