411064-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Utbyggnad av industrispår Värtahamnen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Byggentreprenader
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Utbyggnad av industrispår i Värtahamnen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 39 425 680 SEK
exkl. moms