411365-2019 - ResultatSverige-Växjö: Motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilpool och hyrbilar 2017
Referensnummer: KS 2016-01014
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
1. Bilpool och korttidsuthyrning av personbilar och minibussar, Växjö kommun, Växjö Energi AB och Växjö Elnät AB
2. Korttidsuthyrning av personbilar och minibussar, Ljungby kommun.
3. Kortidsuthyrning av personbil med "lätt lastbilsegenskaper", Växjö kommun.
4. Personbilar med "lätt lastbilsegenskaper", Ljungby kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information
Förfrågningsunderlag hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. OBSERVERA! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling. Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress.
Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen "frågor och svar" i TendSign men kan även skickas via e-post till maj.bjers@vaxjo.se. Frågor om upphandlingen ska ställas senast sex dagar före angiven sista dag för anbud.